Çocuklarda Kuran Öğrenimi-1

Çocuk söz konusu olduğunda bir standarttan bahsetmek doğru değildir; nasıl ki biz yetişkinler birbirimizden farklıysak çocuklar da öyledir. Her nasılsa bazı yerlerde “çocuklarınıza şu yaştan itibaren tuvalet eğitimi verebilirsiniz, şu yaştan itibaren şunu öğretebilirsiniz” tarzında çeşitli tavsiyeler bulunmaktadır; fakat bunlar anneler tarafından “olması gereken böyle” şeklinde algılanıyor. Oysa öğretme meselesinde, çocuğun hazır olup olmadığı ve annenin de öğretme sürecine hazır olup olmadığı çok önemlidir. Bu nedenle, çocukların Kuran öğrenimi konusunu anlatırken, sadece metotlar üzerine gideceğiz, çocukların kaç yaşında başlaması gerektiği konusundan bahsetmeyeceğiz. Burada iş, çocuklarını gözlemlemek ve onları tanımak zorunda olan annelere düşüyor.

Çocuklara Kuran öğretimi konusunda son yıllarda algı farklılaşmaya başladı. 90larda çocukluk geçirmiş bir kuşak olarak biz, kışın okula yazın da camilerin yaz Kuran kurslarına giderdik; azimli olanlar Kuran okumayı öğrenebiliyorken, bazıları sadece anne-babaların isteğini yerine getirir, çalışmadığı için Kuran’a geçemezdi. Zaten Kuran okumayı öğrenenler de kış boyu okul dersleri ile çakışmasın diye eline Kuran almadığı için bir sonraki sene yaz mevsimine kadar bildiğini de unuturdu. Şimdi çocukların okul öncesi eğitimine çok önem veriliyor ve bu dönemin ileriki yaşantısındaki etkisine sıklıkla vurgu yapılıyor. Bu nedenle nasıl ki anaokullarına çocuk göndermek klasikleşmiş hale geliyorsa, İslami hassasiyetleri olan insanlar için de “sadece kes yapıştır boyama yapacağına Kuran da öğrensin” diyerek çocuklarını bu tarz yerlere göndermek normal geliyor. Bu süreci çocuğu ile evde geçirmek isteyen, çocuğuna Kuran okumayı kendisi öğretmen isteyen anneler uygulamaları gereken metot konusunda sıkıntı yaşıyor. Bu birkaç bölümden oluşacak yazı dizisi ile çocuğumuza evde Kuran okumayı nasıl öğretebiliriz konusunda annelere fikir vereceğiz.

Ama her şeyden önce şunu vurgulamakta fayda var: Bu metotlar Kuran okumaya azimli ve istekli olan çocuklar için uygulanmalıdır; çocukla hele ki Kuran gibi bir kutsal Kitap sözkonusu olduğunda çatışmamak gerekir. Çocuk 5 yaşında da öğrense 10 yaşında da öğrense kıraat konusunda istekli olduğu müddetçe kendini geliştirecektir.

elifbe

Kuran öğrenimine elbette Elif-Be dediğimiz Arap harfleri ile başlıyoruz. Çocuklar için özel tasarlanan cüzlerden alabiliriz, fakat bulamıyorsak çok sıkıntı değil. Çocuklar yetişkinler için hazırlanan cüzlerden de gayet güzel öğrenebiliyor. Harf aşamasında hemen elinizde bir cüz bulunmasına da gerek yok esasen. Fakat cüz alırken dikkat etmemiz gereken iki nokta var: Birincisi, her harekeden sonra med harflerinin gösterildiği cüzü tercih etmek öğrenimde kolaylık sağlayacaktır. İkincisi, önce her harfin tek tek üzerinde harekesini gösteren bir ön sayfa, daha sonra o hareke ile ilgili alıştırmaların yer aldığı sayfa düzeni de öğrenimi ve kavramayı kolaylaştırıyor. Çocuklar için tasarlanan şeyler genelde fazla renkli ve gösterişli oluyor; oysa bu çocukların odaklanmasını zorlaştırır, sadelikten yana olmak lazım her zaman.

Cüz seçimi konusunu hallettik, sıra harfleri nasıl öğrenelim’e geldi fakat yazı uzadığı için onu da bir sonraki yazıda anlatalım…

Çocuklarda Kuran Öğrenimi-1” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s