Neden Öğretmeye Bu Kadar Hevesliyiz?

anne-ogretmenÇocuğunuz 4-5 yaşlarında ve renkleri, sayıları, basit geometrik şekilleri bilmiyorsa, İslami çevrelerde çocuğunuz 7 yaş ve üzeri ise ve Kuran okumayı, namaz surelerinden (en azından) bazılarını bilmiyorsa garip karşılanıyor günümüzde. Çocuk çok şey kaçırmış, geri kalmış, yaşıtlarına göre bilgisiz/cahil durumda olarak değerlendiriliyor. Öyle ya, izledikleri çizgi filmler bile didaktik yapıda; çocukları eğlendirmeye, hayal dünyasını geliştirmeye yönelik değil, devamlı olarak doğrudan bilgi vermeye odaklanmış. Her yeri anaokulları, subyan okulları sarmış durumda; diyanetin de bu durum dikkatini çekmiş olacak ki 4-6 yaş grubu için çalışmalar başlatıldı camilerde. (Diğerleri ile kıyaslamalı olarak daha sonra gelecek inşaAllah yazısı). Mahalle baskısı dediğimiz şey tam olarak da bu. 3 yaşından büyük çocuğunuz varsa herkes soruyor “okula gidiyor mu?”. Cevap evet ise sıkıntı yok, fakat hayır ise arkası geliyor soruların: “Aaa neden? Verseydin ya bir okula, en azından bir şeyler öğrenirdi, evde boş oturmazdı, hem sosyalleşirdi.”(Sosyalleşme meselesi de ayrı bir yazı konusu). Çocuğun evde boş oturması nedir, onu da çözümleyebilmiş değiliz henüz. Çocuğa fazla misyon yüklemenin yan etkileri hep bunlar.

Kapitalizmin bu durumdan nasıl fayda sağladığını da atlamamak gerekir ve en büyük etkenin de bu olduğuna inanıyorum.Madem şartlar böyleyken böyle, bu pastadan koca bir dilim almak da kapitalizme düşerdi elbet. Piyasada henüz bebeklikten başlayan “eğitici kitaplar ve oyuncaklar” albenisi yüksek şekilde ebeveyne sunuluyor ve çocuğunuz şu şu oyuncaklarla, bu bu kitaplarla eğitilmiş(!) oluyor. Bazı şeylere karşı çıkarken topyekun bir karşı çıkmaktan bahsetmiyorum elbette;zira bu sitede de oyuncak ve kitap tanıtımları bolca yer alacak.Fakat önemli olan çocuk için gerçekten faydalı olanın peşine düşmek, popüler kültürün yönlendirmelerinden faydalanmaya çalışmak değil.

Esas maddeyi atlıyorduk neredeyse. Şimdiki annelerin “benim de çocuğum bir şeyler öğrenmeli, ben de etkinlikler yapmalıyım, aktivite, atölye peşinde koşmalıyım” diye yana yakıla gezmelerinin en büyük nedeni sosyal medya. Annelere en büyük mahalle baskısı instagram çılgınlığından geliyor. Kendi haline baktığında çocuk sadece bütün gününü evde ya da dışarıda oyunla, eğlenceyle, çizgi filmle geçiriyorsa bomboş geçirilmiş kabul ediliyor. Oysa çocuğa sürekli hazır etkinlikler sunmak, pikniğe bile götürseler önüne aktivite kitapları koymanın neresi güzel tartışılır.

Ev Okulumuz sitesinin amacı, bunca dış etkene maruz kalan annelerin, çocuklarına bir şeyler öğretirken mahalle baskısına maruz kalmadan, sadece kendi çocuğunu baz alarak ve çocuk da bunu talep ediyorsa, bir şeyler öğretmeye çabalamasının yollarını göstermek; ama bunu yaparken asla didaktik bir metot kullanarak değil, hayatın içinde bunu deneyimleyerek nasıl öğrenme sağlayabilir bununla ilgili pratik bilgiler vermektir.

Unutmayalım ki, bir çocuk 9 aylık diğeri 15 aylık yürür ama büyüdüklerinde kimin önce konuştuğu, yürüdüğü, sayıları, renkleri kimin önce öğrendiğinin hiçbir önemi kalmaz, aradaki fark kapanır. Böyle detaylara takılıp çocukların bu güzel  çağlarını kaçırmamak gerekir.

Neden Öğretmeye Bu Kadar Hevesliyiz?’ için 6 yanıt

 1. Allah razı olsun, ne kadar güzel bir site hazırladınız, teşekkür ederiz.. Benim 6 yaşında bir kızım, 2 yaşında oğlum ve 4 aylık bir bebeğim var. Büyük kızımı anaokuluna verdim. İmam hatip bünyesinde olduğu için tercih edip çok uğraşmıştım orası olması için ama hadis ezberleme dışında hiçbirşey yapılmadı. Normal bir anasınıfı şu an. Kızım gitmek istemiyor. Oyun alanları da yetersiz çünkü. Ve evde erkek kardeşiyle kavga da etseler, güzel oynasalar da zaman hızla akıp geçiyor. Geçirdikleri iyi zamanlar çoğaltmaya başladı, ve sanki hep böyle yanyana benim yanımda olmaları gerekiyormuş gibi hissediyorum. Kimseye güvenemiyorum öğretmen konusunda, yeterli eğitimi alamayacakmış gibi geliyor, daha doğrusu okuduğum öğretmen haberlerinden sonra içimde hep bir tereddüt var. Ben de okula göndermek istemiyorum çocuğumu. Sınav, yazılı stresiyle, beyni boş bilgi, silinen bilgilerle dolsun istemiyorum

  Beğen

  1. Ecmain vakit ayırıp okudugunuz için ben teşekkür ederim.
   Okul meselesi malesef cok sıkıntı. En verimli caglarinin gereksiz bilgilerle dolmasi,akran zorbaligi, adaletsiz ortam vs.negatif cok sey var sayılabilir ama pozitif pek.bir sey aklima gelmiyor açıkçası. Şartlar diyelim malesef sartlar. ..
   Bebegin cinsiyetini yazmamissiniz bu arada o dikkatimi çekti 🙂 bebek olunca oyle oluyor ya bi süre 🙂 büyük kiz yazdiginiza göre bebis de kız: )

   Beğen

 2. Evet bebek de kız =) Elhamdülillah, şükürler olsun Rabbim bize 3 hediye verdi. İnşallah güzelce yetiştiririz. Size özel bir sorum olacak. Mail olarak da verebilirseniz cevabını,çok sevinirim. Söylediğiniz şeylere katılıyorum kesinlikle. Ama merak ettiğim bir şey var. Büyük çocuğunuz oğlan heralde. Yavrunuz ticarete ya da para kazanabileceği başka bir mesleğe eğilimli olmazsa hayatını nasıl kazanacağını düşünüyorsunuz?

  Beğen

  1. Bu sorunun cevabini vermek icin cok erken:) ama her insanın özellikle erkeklerin hayatini idame ettirmek icin para kazanmasi gerektigini idrak edebilecegini düşünüyorum. En azindan gençliğinde olmasa bile evlenmek istediğinde bu sorumlulugu alabilmek icin çalışması ve para kazanmasi gerektigini anlayacak. Nasil ki annelerimiz bize ev işi yaptirmasa bile biz ev hanimi olunca butun sorumlulugu ustlendik ve yapıyoruz yemekleri de evin islerini de. Her insanın zorlanmadigi ve serbest birakildiginda bir istidati ve egilimi o egilim dogrultusunda yeteneği olduğunu düşünüyorum. Ve bununla da asgari anlamda da olsa hayatini, geçimini saglayacak parayi kazanabilecektir.
   Ayrica bizim oglanin şuanki hedefi namaz vakitlerinde imamlik yapıp geri kalan vakitlerde ticaret yapmakmis. Hem imam hem esnaf olacakmis yani 🙂

   Beğen

 3. Allah hayırlı evlat etsin. Ne güzel dediniz. Zorlanmadığında ve serbest bırakıldığında neyde yetenekli ise ortaya çıkıp para da kazandırır elbette. Selamlar

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s