Oyun Önerisi: Çuval Yarışı

Eskiden evlerimizde bir şekilde çuval bulunurdu. Ya köyden gelen cevizin, unun çuvalı olurdu, ya yünler olurdu çuvallar dolusu. Bahçeli bir evde çocukluk geçirdiysek daha da kolaydı oyun üretmek. O zamanlarda piknik, kutlama, akraba buluşmaları gibi organizasyonlar olduğunda çeşitli müsabakalar düzenlenirdi, bunlardan biri de gülmekten yarışanların bile koşmakta zorlandığı çuval yarışı idi.

cuval-yarisiYanda gördüğünüz görsele internette gezinirken rastladım, bir oyuncak firması fırsatı ganimet bilmiş, çocukların oynayabileceği cicili bicili çuvalımsı şeyler üretmiş sanıyorum. Her şeyin orjinalini, aslını yitirdiği bir dünyada, bir çuval bile çuval olarak kalamıyor malesef. Ne kadar albenili, o kadar kârlı! Bu tüketim çılgınlığına sevkeden üretim furyası anneler olarak bizlerin düşünme yetisini de elinden alıp kolaycılığa alıştırıyor. Oysa gayet üretken olabiliriz. Her şeyin hazırını elde etmeye çabalamaktansa, o an için elde,evde ne varsa ondan faydalanabiliriz.

Çuval yarışı oyunu ne kadar kalabalık oynanırsa o kadar eğlenceli olsa da, evde iki ve daha fazlası çocuğunuz varsa birlikte oynayabiliriz. Gülme krizleri garantili! Tabi eğer alt katınızda komşularınız varsa bu durum hoşlarına gitmeyebilir. Böyle durumlarda yanınıza yedek çuval(poşet) alarak parka çıkıp orada oynayabilirsiniz. Yedekleri alabildiğiniz kadar çoğaltın ki yanınıza gelip “Biz de oynayabilir miyiz teyze?” diyen çocukları oyuna katar, hem çocuğunuza arkadaş bulmuş, hem de eğlenceyi katmerleştirmiş olursunuz.

*Çuvalı olmayanlara: Büyük mağazaların iki yanlarından tutulan poşetleri  çocuklar için çok güzel oluyor(FLO poşeti gibi mesela. Aynen görseldeki gibi oluyor.Kolayca tutuyorlar yanlarından ve daha güzel zıplıyorlar.). Hiçbiri yoksa evde bir nevresim takımının yastık kılıflarını alın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s