Çocuklarda Kuran Öğrenimi-2

Çocuklar düşündüğümüzden daha kolay algılıyorlar; üstelik belli bir görsele sürekli maruz kaldıklarında akıllarında yer etmesi kaçınılmaz oluyor. Harfleri öğretmeye başlamadan önce genelde annelerde bir tedirginlik hali, “nasıl öğreteceğim, nereden başlayacağım” soruları…Esasında size bir sır vereyim mi: Harfler olayın en basit kısmı.(özellikle cezm’de ve sonrasında şedde’de film kopuyor zaten).

elif-baCüz seçiminden bahsettiğimiz için o kısmı atlıyorum. Ekstra olarak şunu belirteyim, sadece harflerin boyamalarının yer aldığı kitaplar var, harfleri öğrenmeye yönelik olduğu için ya cüz kısmı hiç yok, ya da harflere ağırlık verildiği için o kısmı nakıs kalmış. Uysal yayınlarının kitabını tavsiye edebilirim. Harflerin üzerinden geçilen çizgi çalışmaları ve her harfi boyamak öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Tahtanız varsa evde, tahtaya yazarak da ara ara o oynarken bile pekiştirmesini sağlayabilirsiniz. Harfleri öğrenirken kodlama yöntemi kullanmak mantıklı: Elma’nın I’si gibi mesela. Harfleri isimleriyle öğretince, harekelemede zorlanıyorlar. Elif dersen harfe, harfi gördüğünde e demek yerine elif diyor çocuk. Bu nedenle nesne isimleriyle birleştirmek doğru bir tercih gibi geliyor bana. Yine Uysal yayınlarının elif-be kartları var; bildiğimiz bellek kartları şeklinde. Çocuğun öğrendiği harf sayısı kadar kartı ters çevirip koyuyorsunuz, aynısını bulmaca oynuyorsunuz. Hepsini birden koymak doğru olmuyor 29 harf olduğu için, çarpı iki düşünürsek kartlar bütün odayı kaplıyor. Harfleri zaten zamana yayarak yavaş yavaş öğrettiğimiz için, öğrendiği harf kadar kartla oynayabiliriz.

Teknolojiden faydalanmak lazım tabi bu süreci daha hızlı ve kolay atlatmak için. Tableti olmayan çocuk neredeyse yok sanırım, Melis’le Kuran Öğreniyorum oyununun bütün bölümlerini yüklerseniz(çünkü bütün harfler bir arada değil tabi, sırayla, sanırım 9 bölüm var)oynarken öğrenmiş olur.

Bu yöntemleri uyguladığınızda çocuğunuzun bir haftada harflere geçebileceğini söyleyebilirim ama, tabi her zaman dediğimiz gibi çocuklar birbirinden farklı olduğu için standart belirtmek doğru olmaz. Daha kısa ya da daha uzun zamanda da geçebilirler,ya da öğrenme konusunda istekli değillerse hiç oralı da olmayabilirler. Bir önceki yazıda değindiğim gibi çocuk hazır ise başlamak en doğrusu.

(Harfler bitince cüze başlayabiliriz artık  bir sonraki yazıda.)

Çocuklarda Kuran Öğrenimi-2” için bir yanıt

  1. Bir sonraki yazı nerde
    Harfler bitince cuze başlayabilir dediniz
    O da bir sonra ki yazıda dediniz .ben bulamadım bir sonraki yaziyi

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s