Bütün Gün Vakit Nasıl Geçer?

“Sıkılmıyor mu bu çocuklar bütün gün? Televizyon, tablet, telefon olmadan bütün gün ne yapıyorlar, kavga etmiyorlar mı?” en sık sorulan sorulardan birisi ve sanırım listenin en başında geleni. Bu soruyu soran insanların çoğu bütün gün ellerine telefonu alıp sosyal ağlara girmeden ya da televizyonda takip ettiği dizileri/programları izlemeden duramayan insanlar baktığımızda..Kişi kendinden bilir diye bir söz vardır ya, oyalanmanın aracını bu olarak gördüğü için aslında tüm bu sorular. Öyle ya, eskisi gibi bahçeli evlerde yaşamıyoruz, sokaklar çok güvensiz,kapımızın önünde park olsa bile Sen in de oyna çocuğum diyemiyoruz. Enerjisi yüksek, canı çok çabuk sıkılan günümüz çocuklarını evin içinde bütün gün, kendi ruh sağlığımızı bozmadan nasıl oyalayacağız? Çocuk sayısı arttıkça evde, sanılıyor ki birbirlerini oyaladıkları için anneye çok ihtiyaç kalmıyor. Hayır, kazın ayağı öyle değil!

Öncelikle şunu sormak gerekir: Bu çocukları devamlı oyalamak zorunda mıyız? Biz”canımız sıkılıyor” desek, “sıkı can iyidir, çabuk  çıkmaz” diye dalga geçerlerdi. Tamam olaya böyle yaklaşmayalım ama çocuklara canlarının sıkılması için de imkan tanıyalım. Çocuk her “canım sıkılıyor” dediğinde onu oyalamak için çizgi film açar, eline tablet tutuşturursak, zamanla bunu kullanacaktır zaten. Çocuk bir ortamda yaramazlık yapmasın diye eline bunları veriyorsak, bunu yine kullanacak; dış mekanda bir yere gittiğinizde ya da misafirliğe, bilhassa yaramazlık yapacak ki uslu durması için ona bir tablet verin! Birçok çocuk bir araya geliyor, her birinin elinde birer tablet. Biz bu duruma ne zaman geldik? Herkesin elinde tabletinin olduğu bir dönemde çocuğu bundan mahrum etmeyi şahsen doğru bulmuyorum ama sınırları net çizmeli diye düşünüyorum.(Bu konu da aslında başlı başına bir yazı konusu olacak kadar uzun. O nedenle tablet kullanımı ve çizgi film seyretme ile ilgili ayrı bir yazı yazalım.)

Çocuklar bütün gün nasıl vakit geçirirler biliyor musunuz? Bizden çok farklı değil, onları hayatın içine dahil ederek, bizim gibi yaşayarak…Bizim bütün gün ev işi, yemek, çocuklar vs. derken canımız sıkılmaya vaktimiz kalıyor mu? Hayır! Günlerin nasıl geçtiğini bile anlamıyoruz. Bir de çocukların rahat hareket edebilmesi önemli evin içinde. Devamlı kısıtlamalar olunca, sadece kendi odalarını kullanmalarına müsade edince, daha çabuk sıkılıyorlar. Etrafta tehlikeli şeyler olmadığı müddetçe, siz de onlara belli ölçülerde o özgürlüğü tanıyınca, evde düşündüğünüz kadar canları sıkılmıyor.Bir bakıyorsunuz odanın birinde piknik yapıyorlar, diğer oda market olmuş, birinde çadır kurmuşlar diğerinde “okulculuk” oynuyorlar. Evdeki oyuncakları da kısım kısım çıkarmak mantıklı, bir kısmı gözlerinin önünde devamlı dururken diğerleri saklanacak ki arada değiş tokuş yapılsın. Oyuncak alırken de uzun süre oyalanacakları, çeşitli oyunlar kurabilecekleri şeyleri seçmek gerekir. Çocuk biraz oyun hamuru oynar, biraz boyama yapar, biraz yaşına uygun alıştırma kitaplarını çözer, biraz bloklardan şekiller, biraz evcilik/savaş vs. biraz öyle biraz böyle.

Oyun dışında ev işleri…Makine bitince bırakın çamaşırları onlar çıkarsın, kek kurabiye yapılırken onlar da el atsın, oyuncaklarını evin her yerine saçabilmelerini geri onların toplaması şartına bağlayın. Her gün imkan dahilinde dışarı çıkın, açık hava alsınlar, parkta oynasınlar(enerjilerini atsınlar diyeceğim ama şimdiki zaman çocuklarının enerjisi saatlerce parkta bağda bahçede oynasa da tükenmiyor.)Çocuklar kolay kolay sıkılmaz; onları küçücük yaşta telefon, tablet, çizgi film gibi ekran bağımlısı yaparak, bunları oyalanmanın bir aracı gibi sunduğumuz için, bu işin müsebbibi biz zamane anne-babalarıyız. Bunları evinizden çıkardığınızda ya da belli kısıtlamalar getirdiğinizde, onlarsız nasıl yapacaklarını, kendilerini nasıl oyalabildiklerini göreceksiniz.

Bütün bunların yanında biz hiç mi bu “bütün gün geçirme” olayına dahil olmayacağız? Bir de bu kısmı var işin tabi, gün içinde herkes kendi imkanlarının, yaşam tarzının elverdiği müddetçe çocuklarıyla oyunlar oynar, kitaplar okursa hem nitelikli zaman geçirilmiş, hem de çocuk gün içinde vakit geçirebileceği bir şeyler yapmış olur.

Çocuklar genelde yalnızlıktan sıkılırlar, biz de öyle. Evet iş güç derken can sıkıntısına vakit kalmıyor dedik ama insan sosyal bir varlıktır. İki çift laf edecek birilerini nasıl arıyorsak, çocuklar da kendi yaşıtları ile oynamayı istiyorlar bir ihtiyaç olarak. Çocukların arkadaşlarını anneleri ile ya da yalnız olarak eve çağırabilir, birlikte vakit geçirmelerine imkan tanıyabiliriz.Velhasılı kelam, çocuklar aslında bütün gün ve sonraki günler de ve sonraki günler de sıkılmadan vakit geçirebilirler, yeter ki böyle bir hayatı tarz olarak benimsetebilelim….

(Kavga etmiyorlar mı sorusuna hiç girmedim farkındaysanız. Kardeş kavgaları konusuna bir girersek çıkamayız çünkü. Bu farklı birkaç yazının konusu olsun…)

Bütün Gün Vakit Nasıl Geçer?” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s