İçerik Hakkında

Sitenin adı “Evokulumuz” olunca, içeriğinde buna yönelik kaynaklar, evde yapılacak aktiviteler gibi şeyleri paylaşmak konusunda bir beklenti oluyor okurlarda. Oysa henüz bir hafta olduğu için yazılar ve paylaşımlar şu an için nakıs olsa da, genelde de bu noktada beklentiyi karşılayabilecek bir site değil burası. Neden mi?

Birincisi,şimdi bloglarda,soysal medyada, çocuklarla evde yapılabilecekleri “ev okulu” kapsamında anlatan anneler var;ve bunların içeriklerine baktığımızda evleri kitap, aktivite malzemeleri, oyuncaklarla dolu, çocuklara her şeyi hazır sunuyorlar. Matematik çalışılacak misal, sayıları öğrenecek çocuk: Sayı kartları, renkli cıvıl cıvıl şeyler, onunla ilgili trilyon tane aktivite yapabileceği neredeyse her yayınevinin çıkardığı “okul öncesi matematik” setleri. Bunlar çok gereksiz olduğu gibi, okurlarda şöyle bir hissiyata sebep oluyor: “Biz bu kadar kaynağı materyali nasıl alalım? Çocuk tabi bu evde sıkılmaz şu evdeki materyallere bak? Bunların maddi durumu iyi, tuzu kuru, ondan bu kadar optimistler!” Bunlar benim çevreden bu tür paylaşımlar yapan anneler için duyduklarımın bir kısmı. Oysa çocuk bunların hiçbiri olmadan da gayet güzel öğrenir. Sayıları öğrenmek için milyonlarca kaynağa, materyale ihtiyacı yok. Doğal olarak  öğrenir, merak ettikçe soruyorlar  siz önceden gösterme çabasına düşmeseniz de. Bu sayı kaç anne, diye başlıyorlar; etrafta o kadar gördükçe öğrenmeye karşı bir istek oluşuyor içlerinde. Elinize bir kağıt kalem alarak sayıları gösterebilirsiniz mesela, evinizde bir tahtanız olsa bütün bunların yerine çok daha iyi. Pekiştirmek için hiç mi kaynak olmasın? Tabi ki olsun ama bir tane ya da çocuk çok meraklı ve talep ediyorsa iki tane yeterli ve maliyeti en uygun olanları da içerikleri kaliteli ise tercih edebilirsiniz.

İkincisi,bu tür şeylerin kapitalizmin bir oyunu olduğunu düşünen bir anne bu blogun sahibesi. Kitapları anlıyorum(fakat bunun bile çocuklar için abartılı sayılarda olmasını doğru bulmuyorum, aynı mantık çünkü), fakat en basit bir şeyi bile öğretme çabasındayken bu kadar çok kaynağa yönelmeyi doğru bulmuyorum. Bunların hiçbirini kullanmadan öğrendik biz bütün bildiklerimizi. Bu tür materyaller bile ciddi maliyet isteyen türden ve itiraf etmek gerekir ki orta halli bir ailenin bütçesini bile aşabilecek durumda. Bir şekilde bunun da tüketim çılgınlığı olduğunun farkına varmamız gerekiyor; evet fuarlarda kitapçılarda gezerken hepsi”albeni!” diyorlar ama zaten kapitalizmin de mantığı bu değil mi? Sürekli “aldırmak”…

Üçüncüsü, bu tür şeyleri sürekli çocuk talep ediyor mu, biz mi buna zorluyoruz? Dağda bayırda, otobüste,evde her yerde çocuğun önüne sürekli bir materyal koymak doğru değil, aynısı size yapılsa? Çocuk talep ettikçe sunmak, talep etmesi için de uygun ortamı hazırlamak gerekir sadece.

Dördüncüsü -ve sonuncusu olarak- çocuklar doğal olarak öğrenmeye meyillidir zaten, bunu destelemek ve desteklerken abartıya kaçmadan(kaynaklar, materyaller açısından) yapmak gerektiğini düşünüyorum. Rakamlara merak saldıysa örneğin, alırsınız sayma çubuklarından kırtasiyeden, ayrıca toplama çıkarmada da kullanırsınız.

İşbu nedenlerden ötürü bu sitede öyle cafcaflı, pahalı, çocukları aktiviteye, etkinliğe, kitaba boğacak paylaşımlar yer almayacak. Ailelerin bütçelerini zorlamadan ulaşabilecekleri kaynaklar, evde mevcut eşyalarla kurulabilecek oyunlar, en önemlisi de evde eğitimi destekleyen yazılar yer alacak. Okul kelimesini neden özellikle kullandığımı selamlama yazımda  anlatmıştım. Bu nedenle Evokulumuz‘da evin içindeki öğrenme süreçlerimizden, bu süreci nasıl pekiştirdiğimizden, hangi kaynaklardan faydalandığımızdan, çocukların hayran oldukları kitaplardan bahsetmeye devam edeceğiz…(Bu arada anneleri unutmayacağız tabi, onlar için de tavsiye kitaplar paylaşacağız..)

İçerik Hakkında’ için 2 yanıt

  1. Siteniz hayırlı olsun. İnşallah emekleriniz zayi olmaz. Yazdıklarınıza katılmamak elde değil. Sevgiyle kalın. Hayırlı olsun demek istedim. İnşallah bizede evde çocuk eğitiminde faydası olacaktır.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s