Jubilux vs Lego

Bazı ürünler dünya çapında kendini ispatlayıp marka olunca, fiyatları bu ünle doğru orantılı olarak artıyor. Hal böyle olunca bu tür ürünleri/oyuncakları almak bütçeyi zorlasa da, çocuklar talep ediyor; bazıları da hakikaten alınası! Yani sırf onlar talep ediyor diye değil de, aynı zamanda bir ebeveyn gözüyle fayda da güttüğümüzden almak istiyoruz. Hem eğlenceli, hem uzun ömürlü, hem başına bir oturduklarında epey oyalayıcı, hem de zeka geliştirici(!).

İşte çocukların vazgeçilmezi Lego de bunlardan biri. O oyuncakların adı bile markayla müsemma: Ne oynuyorsun? – Lego! Çok gezen mi bilir çok okuyan mı diye bir soru vardır ya hani dilimizde, gezdikçe görüyorsun bazı şeyleri. Toyyzshop tarzı büyük oyuncak mağazalarını tercih etmediğimiz için genelde, daha önce görmemiştik. Etrafta her evde bir Lego olunca, daha fazla karşı duramıyorsun elbet. Dükkanda, neredeyse bu markanın yarı fiyatına başka legolar vardı. Jubilux marka, kendi üretimleri imiş Toyzzhop’un. “Diğeri markalaştığı için o kadar pahalı, bu ürün de gayet güzel ve kaliteli” dedi satış elemanı. Bu yazı da iki ürünü karşılaştırmak için yazıldı…

Lego’nun oyuncakları çok daha kolay oturuyor takarken. Diğerinde biraz daha zorlanıyorsunuz. Lego’yu tek başına rahatlıkla takarken Jubilux’da yer yer sizden yardım isteyebilir yerine tam olarak parçaları oturtamadığında.

Lego’nun renkleri çok canlı, belki de çocukları en çok çeken şey bu. Diğeri daha sönük renkte ama çok mat sayılmaz. Biraz da aldığınız ürüne bağlı.

Lego’da çeşit çok olmasına rağmen Jubilux şuan militarist takılıyor. Lego’nun Classics’i gibi sadece parçalardan oluşan temasız ve unisex bir ürünü yok Jubilux’un.

Kılavuzları arasında hiçbir fark yok. İkisinin de yönergeleri gayet anlaşılır, çocukların yaşlarına ve daha önce ne kadar lego oynadıklarına bağlı olarak tek başlarına da kolaylıkla yapabilecekleri şekilde açıklanmış.

Görüldüğü üzere arada ciddi bir fark yok, fakat fiyat olarak bakarsak çok ciddi farklar var. Hem büyük markalar konusunda çocuklarda takıntı olmasının önüne geçildiğini de düşünüyorum böylece. Aynı oyuncağı dünyaca ünlü bir markanın ürünü olmasa da alıp oynamalı, bu tüketim çılgınlığından(yine kapitalist düzen!) uzaklaşmış olmalı. Bu nedenle büyük oyuncak mağazalarını değil, küçük esnafı tercih etmenin çocuklarda mütevaziliği de destekleyeceğine inanıyorum.

20161208_202535.jpg
Bilin bakalım hangisi Lego hangisi Jubilux?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s