Resfebe

Resfebe nedir? Resim ve alfabe sözcüklerinin birleşmesi ile ortaya çıkmış bir zeka oyunudur. Resimde harfler, sayılar, şekiller,nesneler oluyor ve onlara bakarak anlatılmak istenen kelime, söz öbeği ya da deyim/atasözü ne ise bulmaya çalışıyorsunuz. İlk başta çok zor görünüyor olsa da, aslında bir mantığı var. Bunu ya okuyarak ya da akıl yürüterek zamanla kendiniz buluyorsunuz ve mantığı oturttuktan sonra kelimeyi tahmin etmeye çalışmak çok eğlenceli hale geliyor. Zorluk seviyesine göre oynayabiliyorsunuz, başlangıç için daha basit hedef kelimeleri seçerseniz tahminleriniz doğru çıktıkça daha çok oynamak isteyeceksiniz.

Resfebe oynayabilmek için tabi biraz büyük olmak gerekiyor, küçük çocukların oynayabileceği bir oyun değil. Okuma-yazma bilen, az biraz da olsa alt yapısı olan çocuklar olması lazım. Ama sizin için çok eğlenceli olabilir mutlaka bi göz atın derim. Google’dan resfebe ismi ile arama yaptığınızda daha detaylı bilgiyi ve resfebe sorularının yer aldığı siteleri bulabilirsiniz.Örnek göstereyim size: eldiven-resfebeBu yanda gördüğünüz resimdeki nesnelerle harfleri birleştirerek okumaya çalışıyorsunuz. Ev resmi ters durduğu için onu “ve” olarak tersten okuyorsunuz. Bu en kolayından başlayanlar için bir örnek. Hem sizin için hem de çocuklar için nitelikli zaman geçirmek adına çok güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum. Bizim evin 7 yaşı böyle basit olanları çözebiliyor. Yani siz de çocuğunuza yapıp yapamadığını deneterek, üzerinde birlikte düşünerek, tahmin yürütme işini bir işbirliği içinde yaparak, çocuğunuzla eğlenebilirsiniz.

(Ayrıca telefon ya da tablete de oyun indirebilirsiniz ).

 

Resfebe’ için 2 yanıt

  1. Biz küçükken kısa hikayelerin ya da atasozlerinin bir kısmı resim olurdu onlara bakarak tamamlardik. Bu onun daha ileri hali gibi.Tam bizlik bu oyun:)))Bilgilendirme için teşekkür ederiz:))

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s