Oyun Önerisi: Mandal Asmaca

Öncelikle şunu söyleyeyim ki alt kat komşunuz sesten çok rahatsız oluyorsa, bu oyunu oynamayı hiç denemeyin. Ama özellikle müstakil evi olan, bahçe kat gibi zemin ya da bodrum katlarda ikamet edenler için çok eğlenceli bir oyun. Yaz geldiğinde açık alanda oynanması da güzel olur.

Oyunu şöyle oynuyoruz biz, siz bu fikir üzerinden geliştirip, farklı şekillerde de oynayabilirsiniz.: Geniş bir alan lazım önce. İki kişi başlangıç çizgisinde duruyor ve önlerinde herkesin eşit sayıda mandalı olduğu birer kutu,leğen gibi bir şey koyuyorsunuz. Karşıda hedefte perde var, perdenin uç kısmına mandalları asmaya çalışıyorlar. Bu gidip geldikleri yol üzerine ben iki tane yastık, minder tarzı şeyler koyuyorum ki engel atlamaca yapıyorlar böylece. En kısa sürede kendi kutusundaki mandalları bitiren kazanmış oluyor. Yani başlangıç çizgisinden başlayarak engelleri de atlayarak koşar adım hedefteki perdeye mandalı asıyor, aynı mesafeyi yine engelleri atlayarak gelip kutusundan yeni bir mandal alıp devam ediyor.Çocuklar için çok eğlenceli bir oyun, mandal asma yoluyla ince motor becerileri de gelişiyor, atlama koşmaca yaparak hareketli halleriyle enerjilerini de atıyorlar.

Açık alanda oyunu grup halinde daha çok çocukla oynadığınızı düşünün piknik vs. gibi organizasyonlarda. Karşıya bir ip gerebilirsiniz ve mandalları ipe asmasını isteyebilirsiniz. diyelim ki 10 çocuk var, beşerli gruplara ayırıp her bir kişinin rakip takımdan bir kişi ile ikişerli yarışmasını isteyebilirsiniz. En fazla hangi grubun elemanı kazanmışsa, o grup birinci olur gibi…

Şimdiye kadar bu oyunu oynattığım çocuklar arasında sevmeyen, eğlenmeyen çıkmadı, siz de deneyin 🙂 ….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s