Kar ve İnsani Yardım…

0701085406odzez7 sene önce idi büyük oğlanın doğduğu sene, kendisi Aralık ayında dünyaya teşrif etmiş, doğumu takiben de böyle her yer beyazlar altında kalmış idi. Biz sıcacık evinde oturanlar camdan romantik kar manzaraları izlerken, kağıt toplayıcı bir adam çöpe yanaşıp rızkını arıyordu. Bu manzarayı görünce, çocukluğumuzdan beri yağsa diye bütün bir sene dört gözle beklediğimiz karın, başkaları tarafından aynı duygularla özlenmediğini fark ettim. Ve bu hayatta biz ve bizim gibiler için hayat şartları o kadar zor olmamasına rağmen, elimizdeki nimetlere şükredemeyişimizi, başka insanları düşünüp onlar için elimizi taşın altına koymayışımızı da…

20170110_154932Karı bizim çocuklar da herkes gibi heyecanla bekliyordu; kar öyle bir şey ki beyazlığın insana verdiği huzur(bir buçuk yaşındaki ufaklık bile kar yağarken elini uzatıp kara doğru nasıl gülmeye başladı), sadece kartopu oynamak için sokaklara dökülen çocukların mutlu çığlıkları insana çok değişik duygular yaşatıyor. Fakat dediğim gibi bu romantizm bizim gibi iyi şartlar içinde olanlar için geçerli. Diğerlerini de düşünmek için ve dünyada sadece bizim gibi insanlar olmadığını anlamak ve bunları çocuklarımıza da anlatmak için içinde bulunduğumuz her fırsatı değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

Çocuklarımıza bu hayatta miras bırakabileceğimiz en güzel davranışlardan biri empati sanırım. Tam da karlar yağıyorken, “karlar düşer,düşer düşer ağlarken” birileri, bunların bilincinde olmak ve kendimizi o insanların yerine koymak. Şükür duygusuna her daim sarılmak ve bu şükür ile içinde bulunulan nimetin zekatını verebilmek…

Sokak hayvanları için birer kap yemek bırakın bu havada sokaklara diyorlar ya, çok haklı bir çağrı. Müslüman her canlıyı düşünür ve onların iyiliği için çalışır. Fakat öncelikli olarak adem olana, beşere dikkatleri çekmek gerekir. Montsuz, botsuz, atkısız beresiz çocukları ve onların ihtiyaçlarını da sokak hayvanlarına verdiğimiz önem kadar önemseyip dikkate alalım. Bizim çocuklarımızın, mevsimlik, kışlık, yağmurluk çeşit çeşit montları, renk renk model model atkı takımları, kara özel, yağmura özel çizmeleri botları varken, bunların birini bile bulamayan ve belki bundan dolayı kartopu bile oynayamayan çocuklar var. Büyük oğlan geçen gün bana “fakir çocuklar karla da oynayamıyor mudur” anne diye sordu. Biz dışarı çıkarken kaç kat giydiriyoruz düşünsenize. Biz ne yapabiliriz diye soruyoruz ya hani, stklar aracılığıyla maddi destekte bulunabiliriz. Böylece hiç tanımadığımız, ve belki de tanımayacağımız birini mutlu etmenin ecrini ahirette aldığımızda yaptığımız şuan için küçük olan bir maddi desteğin, ne kadar büyük karşılığı olduğunu göreceğiz. Bunun için güvendiğiniz stklara destekte bulunabilirsiniz. Akla karanın birbirine girdiği şu günlerde destek olacak bir stkya güvenemiyorsanız size Öncü Nesil İnsani Yardım Derneği’ni tavsiye edebilirim. (Öncü Nesil Derneği’nin Alparslan Kuytul ile uzaktan yakından alakası yoktur.)

Kar yağarken çocuklarınıza kar temalı kitaplar okumak için bir arayış içerisinde iseniz Felahkitap sitesi bizler için bir Kar Kitaplığı hazırlamış. İçerisinde çok hoş 10 kitap tanıtımına yer vermiş, faydalanmak isteyenler linke tıklayabilir.

Kar ve İnsani Yardım…’ için 2 yanıt

  1. Tam da içimi kemiren konu, biz sıcak evlerimizde 2 adım markete gidemiyoruz sıcak arabamızda biraz trafik olunca söyleniyoruz da sokakta kalan mülteciler geliyor hep aklıma. Almanya’da o var ben de onları düşünüyorum. Fransa’da polis battaniyelerini bile ellerinden almış onlara evlerini açan ya da kalacak yer gösterenleri mahkemeye veriyorlar. İnsanlık ne hale gelmiş. Ben de oturup hiçbirşey yapamamanın sıkıntısıyla kemiriyorum kendimi. Uzaktan yardım yapılıyor da sanki vicdanım yeterli görmüyor bunu kı içim hala rahat edemiyor. Allah zor durumda olanlara yardım etmek için bizi vesile kılar ins.

    Beğen

    1. Çok haklısın Deniz. Artık hayal kurmaktan utanir olduk daha kötü durumdakileri düşünmekten. Elimizdekilerden zevk alamaz olduk ama herkesin imtihanı kendine. Yapabilecegimiz ne varsa onu yapmak ve onu en iyi şekilde yapmak için çabalamak lazım.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s