Paranoyaklık Seviyemiz…

Çağımızda devir değişti, çok güvensiz bir yer haline geldi söylemini çok gerçekçi bulmayanlardanım. Kabul ediyorum ki içinde bulunduğumuz çağ kötülüğün, fuhşiyatın yayıldığı, kadın-erkek, çoluk-çocuk dinlemeden önüne gelene zarar vermenin çığırından çıktığı bir devir ama her şey eskiden çok da masum değildi. Bize de sürekli “tanımadığınız birisinden yiyecek almayın, tanımadıklarınızla konuşmayın, tanımadığınız birisi annen seni çağırıyor, ben annenin arkadaşıyım derse peşinden gitmeyin, kapıyı tanımadıklarınıza açmayın” diye öğütler verilirdi. Anne babaların kaygıları her devirde aynıydı aslında. Şu an bizim paranoyaklık seviyesine gelmemizin sebebi medya. Haberlerde sürekli böyle durumlar gündem oluyor. Eskiden üçüncü sayfa haberi diye tarif edeceğimiz şeyler, şu an manşetten haber diye giriliyor. Haberlerde servis edilmiyor olsa da, sosyal medya aracılığı ile haberlerde alamayacağımız bilgileri alıyoruz. Detayına, en ince ayrıntısına kadar olaylardan haberdar olabiliyoruz; hatta belki de hiç duyamayacağımız şeyleri böylece öğrenebiliyoruz. Kötü olan, doğru ya da yanlış olduğunu ayırt edemiyor olmak. Bilgilerin ne kadarı doğru, ne kadarında ekleme var. Çünkü abartmayı da çok seviyoruz!

Okulların son ayında, bir çocuk kaçırma olayıdır gidiyordu veliler arasında. Whatsapp gruplarında paylaşılıyor, hatta bir adamın resmi gösteriliyor, buna dikkat edin deniyordu. Arabayla okulun yanına yaklaşıyorlarmış da çocukları kaçırıyorlarmış diye anlatılıyor, efsane gibi dilden dile dolaşıyordu. Adamın resminin whatsapp gruplarına kadar düşmüş olmasına rağmen, muhiti belli olmasına rağmen polis tarafından yakalanamıyor oluşu da ayrı bir gizem(!) katıyordu olaya. Şimdi bir veli olarak ne yaparsın? Bize musallat olan paranoya öyle ince bir sınırda ki çocuklara sirayet ettirmemek mümkün mü? Neticede bu çocuk senden ayrı saatler geçiriyor, dışarıda vakit geçiriyor, uyarmak zorundasın da bir taraftan. Yani yoğurdu sarımsaklasak da mı saklasak durumu tam olarak, sarımsaklamasak ?

Bütün çocukların diline düşmüş sonra bu durum. Belli ki evde ebeveynler çocukları tembihlemek adına olan biteni anlatmış. Okulda birbirlerine anlatıyorlar nasıl adamlar, nasıl çocuk kaçırıyorlar, kaçırdıkları çocukları ne yapıyorlar. Dilendiriyorlar ? Organlarını satıyorlar? Biz ebeveynler olarak tetikteyken, çocukların içine nasıl bir korku bıraktığımızı bilemiyoruz. Korksun ki kendini korusun diyoruz, ama bu korku geceleri uyuyamamak şeklinde kendini gösterebiliyor da aynı zamanda. Ve en kötüsü de insanlara güvensizlik. Yine bir paradoks! Güvenmesin boşver diyorlar, yoksa herkesin peşinden gider ama çağ kötü! Peki bu kadar güvensizlik ? Bunun insan ruhunda açtığı tahribat?

Hiç bilmediğimiz bir muhite taşındık biz. Site bahçesinde oynarken çocuklar bir amca kayısı vermiş onlara. Önce almak istememişler ama ısrar edince almışlar. Ortanca çiçeği hemen midesine indirmiş tabi ama oğlan yememiş eve getirmiş. Esas soru burada işte: “Almakla iyi mi yaptık anne? Almasa mıydık?Tanımadıklarımızdan yiyecek almamalıyız ama amca çok ısrar etti? Hem kendi yapmamış ki bu ağaçta yetişen bir kayısı, ne kötülük olabilir ki bunda?” İyi niyetli bir amcanın çocukları mutlu etmek adına verdiği iki tanecik kayısı, bir haftadır konuşuluyor. Çünkü paranoyaklık derecemiz!

Anne olarak ne diyeceğimizi de ne yapacağımızı da şaşırdık. Al bir şey olmaz tabi mi desek, almakla çok büyük hata yaptınız herkes kötüdür ya da potansiyel kötüdür mü desek? Allah’ın yarattığı dalda sallanan bir kayısının bile istese insan, içine kötülük gizleyebilir mi desek? Hiçbirini diyemiyor olsak da, kendi paranoyamızda mı boğulsak? Annelerimizi çok daha iyi anladığımız günlere geldik, şükür…

 

 

Paranoyaklık Seviyemiz…” için bir yanıt

  1. Geri bildirim: Mahremiyet Eğitimi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s