Çocuğuna Karşı Ne Kadar Sabırlısın?

Hani kitaplara böyle başlıklar koyarlar ya, test edecekmiş gibi hani : Ne kadar şöyle şöylesin bakalım diye. Özel bir soru-cevap testi yoktur o kitapların içinde. Sen bilgileri okudukça, kendini değerlendirir, kendi puanını kendine yine sen verirsin. Bilgiler seni yönlendirir ya da yazarın bakış açısı, fikri…

İşte ben de aşağıya sorular yazıp, cevapla, aldığın şu şu kadar puan karşılığında ne kadar sabırlı / sabırsız olduğunu gör demeyeceğim elbet. Onun yerine şöyle diyeceğim:

Seni yoktan var eden, türlü türlü nimetler veren, kainatı, hayvanatı ve nebatatı emrine amade eden Rabbine karşı işlediğin suçları düşün. Sana yasakladığı halde umursamadan (ya da umursayarak ama kendi nefsini daha çok önemseyerek) yaptıklarını düşün. Sana emrettiği halde, işine gelmediği için terk ettiğin, nefsin sana başka yolu gösterdiği için hiç uğramadığın, türlü sebeplerle yerine getirmekten kaçındığın farzları düşün. Ve bunca günahkarlığına, bunca hodbinliğine*, sınırları pervasızca bunca kez çiğnemene karşın Rabbinin sana ne yaptığına bak bir de. Senin işlediğin her günahın ardından elindeki nimetleri alıp seni aç bırakıyor mu? Bir vakit namazı kaçırdığın için hemen dakikasında hastalanıp yataklara düşüyor musun? Hayır değil mi?!

Çünkü Allah’ın Sabrıyla karşılaşıyorsun. Sabrediyor Allah, açık bırakıyor kapıları son nefesin çıkana kadar. Allah’ın Sabır ismi, kulların bunca küstahlığını anında cezalandırmamakla bizim karşımıza çıkıyor. Oysa sen, sadece dünyaya gelmesine vesile olduğun, iyi ki bi 9 ay karnında taşıdığın, 2 sene emzirdiğin çocuğun, bir dediğini yapmadığında “daha önce uyarmıştım ama uyardığım halde yapıyor” deyip anında cezalandırıyorsun. Hatta, uyarmadan da cezalandırdığın oluyor değil mi? Çünkü, sen dedin ya, sen söyledin ya, sen uyardın ya, SEN varsın ya, sözünden çıkamaz. Sen annesin çünkü, sen dediğinde yapacak, sözünü dinlemezse anında ceza alacak.

Sen alemlerin Rabbine, sana hayat verene karşı nankörlük ediyorsun, üstelik o da seni yüzyıllar öncesinden uyarmış ve sürekli uyarıyor olmasına rağmen sözünden çıkıyorsun ve o seni hemen cezalandırma yolunu seçmiyor da, sen nasıl oluyor da çocuğuna karşı bu denli sabırsız oluyor ve hemen cezalandırma yolunu seçebiliyorsun? Biz insanoğlu, hakikaten çiğ süt emmişiz değil mi?!

 

Reklamlar

Çocuğuna Karşı Ne Kadar Sabırlısın?’ için 4 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s