TUTARLI TUTARSIZLIK

BİR KERE “HAYIR” HEP “HAYIR” MIDIR?

Özellikle ilk bebeği olan, daha iyi annelik yapabilmek adına sürekli kitaplar okuyan anneler, kitaplarda karşılaştıkları ifadeleri iyice bellemeye çalışıyorlar. Okudukça, çocuklarına bunları zamanı geldiğinde uygulayacaklarını, teorideki bilgilerini pratiğe dökebileceklerini düşünüyorlar. Böyle bir “epey şey biliyorum artık ve uygulayacağım” modu hakim anlayacağın. Sonra o çocuk büyümeye başlıyor, uygulamak istiyor ama bakıyor ki durum öyle kitaplarda yazıldığı gibi olmuyor. Ya çocuk buna müsait değil, ya annenin o anki psikolojisi buna müsait değil, ya da içinde bulunulan o anki koşullar. Bu yüzden ilk çocuk genelde  “deneme tahtası” oluyor bildiğin. Bir öyle bir böyle davranışlarla arada debelenip duruyor anne de çocuk da. Oysa biraz da annelik içgüdülerine güvense, biraz da empati yapmaya çalışsa, biraz da okuduklarını bir kenara koyup çocuğunu tanımaya çalışsa…

Eskiden sadece kitaplar okuyarak öğrenilmeye çalışılan bu zorlu annelik mecrası, şimdi sosyal medyanın etkisiyle daha da zorlaştırıldı. Herkesin her şeyi bildiği, ahkam keserek konuştuğu/yazdığı bir ortam ve kendi hayatından örneklerle sunduğu için insanlara daha “uygulanabilirmiş” gibi geliyor. Kitaplardan daha farklı, daha ulaşılabilir ve daha inandırıcı!

Bunların içinden, çocuğa “hayır” deme meselesini ele alalım bugün mesela. Birkaç gündür bununla ilgili farklı hesaplarda dikkatimi çeken yazılar oldu. “Bir kere hayır dediğin bir şeyi yaparsan, çocukta bu alışkanlık haline gelir” minvalinde yazılardı bunlar. (Ki bugünlerde rastlamış olmam, bunların yıllardır konuşulan bir konu olduğu gerçeğini de değiştirmiyor.) Bir annesiniz, çocuğunuza bir konuda hayır diyorsunuz, ısrar ediyor, geri dönmüyorsunuz. İçinizden geri adım atmak geliyor belki ama yapamıyorsunuz. Çünkü korkuyorsunuz, geri adım atarsanız, bundan sonraki bütün “hayır”larınızda şansını zorlayacak! Bir de şunu düşünün. Bir eşsiniz, kocanız size bir konuda hayır diyor, çok istiyorsunuz ama adam bir kere hayır dedi ya, dönmüyor asla. Biliyor ve ısrar edemiyorsunuz, hiçbir açık kapınız yok, umudunuz yok yani. Ama siz çok istiyorsunuz, kendinizce mantıklı açıklamalarınız var ama adam dinlemiyor bile. Ona ne ki sizin mantıklı açıklamalarınızdan! O bir kere “hayır” dedi olay bitti. Tamam, şimdi kendinizi o çocuğun yerine koyduysanız dağılabiliriz…

Yine de dağılmayalım, konuya devam edelim. Pedagojide bir kavram vardır: Tutarlı tutarsızlık. Kaçınmamız gereken şey, hayır dediğimiz bir şeye bir daha asla evet dememek değil, işte böyle tutarlı tutarsızlık örneği sergilemek. Nasıl mı? Yapı olarak hayır demeye endeksli ama ikna edilmeye de bir o kadar yatkınsınız diyelim. Çocuk bir şeyler istediğinde önce hayır diyorsunuz, sonra ya ısrarlara dayanamıyor ya da mantıklı açıklamalar karşısında anti-tez üretemiyor ve evet diyorsunuz. Ama bunu öyle sıklıkla yapıyorsunuz ki bu tutarsız tutumunuz konusunda çok TUTARLISINIZ. Çocuk da saf değil ya, çözüyor sizi. O zaman krizler başlıyor işte. Bir dahaki “hayır”lar çok bir işe yaramıyor artık.

Yoksa öyle anlatıldığı gibi çocuğa 5 sene önce bir kere hayır dediğim bir şeye izin vermişim, onun izini sürüyor durumu yok yani. Ya da hayır dedim ya, şimdi izin verirsem hemen alışkanlık haline gelir durumu da yok. Bazen hayır demeniz gerekir ama şartlar onu evet’e evirir. Önemli olan bunun sıklığıdır, aksi takdirde anne kendini sürekli baskı altında hissediyor. Hayır demiştim di mi ben, o zaman asla dönmeyeyim! Neden esnek olmayasın ki anne kişisi?

Bunlar hep çocuğun üzerinde otorite kurma merakından. Bakın, karısına bir kere “hayır” deyince geri dönmeyen eril kişilere, prensip sahibi değil, kibir sahibidir ancak. Otoritesine halel gelmesinden korkar çünkü. Bu adama gıcık olursun da, kendin aynısını çocuğa yapınca MÜKEMMEL ANNE olursun. Neden? ….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s